Κοινωνικές

Πρόσκληση συμμετοχής στην Ομάδα Εφήβων Συμβούλων (2024) του Συνηγόρου

Αγαπητές και Αγαπητοί,

Ελπίζουμε να είστε όλοι και όλες καλά!

Για μια ακόμα χρονιά ο Συνήγορος του Παιδιού (Συνήγορος του Πολίτη) καλεί μαθητές και μαθήτριες 13-16 ετών από την Αττική να δηλώσουν συμμετοχή στην Ομάδα Εφήβων Συμβούλων (ΟΕΣ) του. Η συμβολή σας στη δημιουργία των ομάδων, όλα αυτά τα χρόνια, είναι πολύτιμη.

Οι ομάδες των προηγούμενων ετών λειτούργησαν εξαιρετικά, η  ανατροφοδότηση που λαμβάνουμε από τα παιδιά, τους γονείς και τα σχολεία είναι πολύ θετική και το έργο που παράγεται από τις ομάδες, τόσο σε εθνικό όσο και ευρωπαϊκό επίπεδο, είναι πλούσιο και μάλιστα σε ιδιαίτερα απαιτητικές θεματικές και πολύπλοκα θεσμικά ζητήματα. Η συμμετοχή στις ομάδες αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία τόσο για τα παιδιά, όσο και για τον Συνήγορο, ειδικά από το 2022 και μετά, που είμαστε και πάλι σε θέση να αποστέλλουμε εκλεγμένους εκπροσώπους των ΟΕΣ και σε συναντήσεις στο εξωτερικό.

Ο Συνήγορος ξεκινά και για το 2024 τη διαδικασία συγκρότησης της Ομάδας Εφήβων Συμβούλων του, στην οποία θα συμμετέχουν 20-25 μέλη. Η ομάδα -αφού εμβαθύνει στη Διεθνή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού και τη σύγχρονη ερμηνεία της- θα εργαστεί στη θεματική των δικαιωμάτων των παιδιών που στερούνται οικογενειακής φροντίδας για οποιοδήποτε λόγο, εστιάζοντας τόσο στο σκέλος της εναλλακτικής φροντίδας (ιδρύματα, θεσμός της αναδοχής κ.λπ.) όσο και σε εκείνο της υποστήριξης της οικογένειας σε επίπεδο κοινότητας.  Στόχος των εργασιών της ΟΕΣ είναι -όπως πάντα- η διατύπωση συστάσεων που -αφού συζητηθούν με την ευρωπαϊκή ομάδα εφήβων συμβούλων (European Network of Young Advisors)- θα αποσταλούν σε ευρωπαϊκούς και διεθνείς θεσμούς (Συμβούλιο της Ευρώπης, Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Ο.Η.Ε), καθώς και τα εθνικά κοινοβούλια.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο ενημερωτικό σημείωμα και στην αίτηση που επισυνάπτουμε εδώ.

Σας παρακαλούμε να τα προωθήσετε με τη σειρά σας στα σχολεία και στις δομές ευθύνης σας, ώστε να ενημερωθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες δια ζώσης και ηλεκτρονικά (αφορά μαθητές/τριες Γυμνασίου και Α’ Λυκείου), προκειμένου να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής στην ομάδα, εφόσον το επιθυμούν.

Η υποβολή της αίτησης των μαθητών  θα γίνεται απευθείας στον Συνήγορο, στην ηλεκτρονική διεύθυνση cr@synigoros.gr, μέχρι την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για τυχόν διευκρινίσεις ή πληροφορίες.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την υποστήριξη και την παραγωγική συνεργασία μέχρι σήμερα και σας ευχόμαστε από καρδιάς καλή χρονιά!

Με εκτίμηση,

Άννα Ρούτση